Biztonság és adatvédelem az anyagtechnológiai, Ipar 4.0 és energetikai területeken pillér

Célok
Biztonságkritikus termelési és ellátási infrastruktúrák védelméhez szükséges módszerek kidolgozása. Ezen belül kiemelt az energiatermelés és -szállítás, az anyagtechnológia, illetve a gyártási folyamatok digitalizációja területén a biztonságos működés körülményeinek megteremtése, a természeti csapásokkal (pl. szél, objektumok ütközése, jegesedés) szembeni védelem, a termelési egységek sebezhetőségének csökkentése, és a gyártási folyamatban használt anyagokkal kapcsolatos minőségi elvárások elemzése és biztosítása. Az ipar 4.0 technológiák alkalmazása a működési biztonság javításával jár, azonban ezzel egyidőben megnő a sebezhetőség a virtuális térben, az adatgyűjtésben, a kommunikációban és a mesterséges intelligenciával támogatott döntéshozatalban, mely kiberbiztonsági és MI-biztonsági fejlesztéseket tesz szükségessé.
Kutatási területek
Energiatermelő és szállító berendezéseket, távvezetékeket és szélerőmű-lapátokat a természetben érő dinamikus hatások (szél és jég) analízise és a keletkező lengések csillapítására alkalmazott módszerek fejlesztése és tesztelése.
Anyagtechnológiai folyamatok elemzése polikristályos rendszerekben korszerű numerikus módszerekkel: gyártási folyamatok modellezése anyagáramlási (analitikus, véges elem és „flow-line”) modellekkel.
Pillérvezető: Dr. Kollár László
az ELTE IK egyetemi tanára. Tudományos szakterülete: dinamika és nemlineáris rezgések, lengésszabályozás, áramlások, jegesedési folyamatok, tudománymetriai paraméterek: H-index 13, publikációk száma: 99, hivatkozások száma (Scopus): 435. Szakmai megvalósító: TÁMOP 4.1.1.F-14/1/Konv-2015-0014, EFOP-3.6.1-16-2016-00018. Számos nemzetközi konferencia előadás előadója.
Vezető kutató: Sidor Jurij
az ELTE IK egyetemi tanára, tudományos dékánhelyettese. Tudományos szakterülete: anyagtudományok és technológiák. Tudománymetriai paraméterek: H-index 17, publikációk száma: 104, hivatkozások száma (Scopus): 1010. Szakmai megvalósító: TÁMOP 4.1.1.F-14/1/Konv-2015-0014, EFOP-3.6.1-16-2016-00018. Számos plenáris és meghívott nemzetközi konferencia előadás előadója. Jelenleg 3 doktorandusz hallgató témavezetője.