A kvantumtechnológia hatása a kiberbiztonságra pillér

2023.01.01.
A kvantumtechnológia hatása a kiberbiztonságra pillér

Célok


A pénzügyi, egészségügyi, kormányzati, illetve katonai szektorok biztonsági technológiája következő lépcsőfokának előkészítése informatikai és számítástudományi eszköztárral. A posztkvantum eljárások, mint a közeljövő megkerülhetetlen informatikai biztonsági technológiái iránti bizalom megalapozása, kiemelten a pénzügyi szektor szereplőivel. Célunk az elméletileg megalapozott, gyakorlatban működő demó-alkalmazások kidolgozása és megvalósítása az érzékeny adatok és továbbításuknak védelmére. Ennek egy példájaként egy kvantumkommunikáción alapuló rendszert kiegészítünk a legújabb posztkvantum titkosítási módszerekkel.

Kutatási területek


Megerősítéses tanulás, és annak kvantumos gyorsítása a kiberbiztonság szempontjából kritikus telekommunikációs hálózatokban. Dimenzió redukció (Autoencoder-ek) módszerek alkalmazása kvantumos környezetben, számítógép vagy szimulátor bevonásával.

 

Pillérvezető: Dr. Kozsik Tamás


az ELTE IK egyetemi docense (2007), dékánhelyettes (2011) és dékán (2022). Több hazai és nemzetközi projekt szakmai vezetője vagy vezető kutatója, 2017-2020-ban az 1 mrd Ft-os költségvetésű EFOP-3.6.2-16-2017-00013 vezetője volt. Jelenleg a Kvantuminformatikai Nemzeti Laboratórium kutatója, az ELTE IK képviselője. Szakterülete: megbízható szoftverek készítésének technikái; konkurens, párhuzamos és elosztott számítások; programozási nyelvek.

Vezető kutató: Zimborás Zoltán


a Wigner FK és az ELTE kutatója, tudományos főmunkatárs, kutatócsoportvezető. PhD fokozatát az ELTE-n szerezte meg, majd több külföldi egyetemen (University College London, Freie Universität Berlin) dolgozott kutatóként mielőtt hazatért. Szakterülete a kvantuminformatika és kvantumrendszerek számítógépes szimulációja. A Journal of Physics A folyóirat "Emerging Talents" díjasa (2017).